A Calvados különleges eredetvédett almabor-párlat, ami Észak-Franciaország Normandia régiójából származik és világszerte népszerű. Bár sokan egyszerűen az alma pálinkájaként emlegetik, sokkal többet kínál, mint az egyszerű gyümölcspárlat. A Calvados hosszú érlelés eredménye, amit komplex aromák jellemeznek.
Az ital készítése szigorúan szabályozott. Csak meghatározott almafajtákat lehet használni és kizárólag engedélyezett régiókból. Az előállítása cideren, vagyis almaboron alapul. A fermentált almalevet lepárolják, majd hordóban pihentetik. Ez az idő legalább 24 hónap, de a prémium nedű esetében 15-30 év is lehet. Az idő múlásával a Calvados színe sötétebbé válik, íze pedig mélyebb, karamellesebb, fásabb és komplexebb lesz. Az almafajták aránya szintén lényeges szempont a készítés alkalmával.
A szakértők három fő típusból válogatnak, édes, savanykás és keserű almákból. Ezek kombinációja adja meg a nedű jellegzetes egyensúlyát. Az italban nemcsak az alma íze érvényesül, hanem fűszeres, vaníliás, diós és fás jegyek is, amit a tölgyfahordó hoz elő a pihenési idő alatt. A fogyasztása önmagában, szobahőmérsékleten ajánlott, kis konyakos pohárból. Kiváló emésztést elősegítő ital, emellett egyre gyakrabban használják koktélok alapanyagként.
Mi határozza meg a Calvados értékét?
Az árat elsősorban a pihenési idő, a régió besorolása és az elkészítés mód befolyásolja. Az alap, ami legalább 2 évig pihen, már elérhető középáras kategóriában, azonban az idősebb változatok jelentősen drágábbak. A VSOP megjelölésű italok legalább 4 évesek, míg az XO vagy Napoleon elnevezések 8 év vagy annál idősebb pihentetést jeleznek. Ezeknél a változatoknál már sokkal mélyebb és komplexebb ízvilágra lehet számítani, aminek természetesen ára is van.
A régió szintén fontos árbefolyásoló tényező. Van, ahol kizárólag kisüsti lepárlással készülhet a Calvados, ami gazdagabb aromát ad. Ez a módszer időigényes és kevesebb alkoholt hoz ki a ciderekből, így tehát drágább is. A Domfrontais régió érdekessége, hogy ott az italhoz jelentős arányban körtekivonatot is használnak, ami lágyabb, virágosabb ízjegyeket eredményez, ennek megfelelően más fogyasztói réteghez szól és más árképzést igényel.
A palackozás, a design és a márkanév szintén sokat számít. A tradicionális, díszdobozos kiadások vagy a limitált szériák mindig drágábbak. Az utóbbi években a Calvados népszerűsége új lendületet kapott, főként a kézműves italokat kereső közönség körében. A fogyasztók gyakran hajlandóak magasabb árat fizetni a kézzel palackozott italokért, hiszen azok értéket képviselnek.
A Mezcal elkészítése összetett feladat
Mexikóból származó, agávéból készült párlat, ami gyakran a tequila rokonaként ismert, de valójában sokkal változatosabb és karakteresebb. A készítése jellemzően kis, családi manufaktúrában történik, sokszor több száz éves technológiák szerint. Az ízvilágát illetően igazán sokszínű, hiszen több mint 30 agávéfajtából állítható elő.
A kivitelezés alkalmával az agávét először betakarítják, majd a kellő részét a földbe vájt, kővel kibélelt gödrökben tűz felett megsütik, ettől kapja meg a jellegzetes füstös ízét. A sütött agávét ezután ledarálják, erjesztik, majd lepárolják sokszor agyagedényben, ami szintén egyedi karaktert kölcsönöz a nedűnek. A Mezcal alkoholtartalma 40-55 % között mozog, de egyes kézműves variációk ennél erősebbek is lehetnek.
Az ízvilág rendkívül gazdag, lehet például füstös, földes, gyógynövényes, citrusos, édes, sőt, sós vagy borsos is. Ez attól függ leginkább, hogy milyen agávéból, melyik régióban és milyen módszerrel készül az adott ital. Az üveg jelölésén gyakran megfigyelhető artesanal, illetve ancestral felirat, ami arra utal, hogy a Mezcal kézműves vagy hagyományos módszerekkel került előállításra.
A Mezcal árának befolyásoló tényezői
Az ital árát illetően azt kell tudni, hogy szoros összefüggésben áll a gyártási móddal, az alapanyag ritkaságával és a pihentetési idővel. Az elsődleges befolyásoló szempont az agávé fajtája és érettsége. A Mezcal elkészítése időigényes folyamat, hiszen az alapanyag fejlődése nem egyik napról a másikra történik. Az ipari felhasználásra szánt agávé 6-8 év alatt érik meg, a ritkább fajtáknál pedig ez az idő akár 15-20 év is lehet.
A kézműves eljárások szintén emelik az árat. A föld alatti sütés, a természetes fermentálás, valamint a kézi palackozás kimondottan munkaigényes és kishozamú folyamat. Egy ipari lepárlóban órák alatt lehet párlatot előállítani, míg a tradicionális kivitelezés napokig is eltarthat. A pihentetés általában fahordóban zajlik, hónapokon vagy éveken keresztül, ami plusz árképzési tényező, különösen akkor, ha exkluzív hordók kerülnek felhasználásra.
A palackozás, a design és a márkázás szintén meghatározza a fogyasztói árat. A prémium márkák nemcsak beltartalomban erősek, hanem külső megjelenésükben is, így az italok ajándéknak is tökéletesek. A Mezcal iránt a nemzetközi érdeklődés az elmúlt években jelentősen megugrott, különösen a prémium szegmens iránt. Divatossá vált a gasztronómiában és a koktélbárokban, ami árfelhajtó tényező lett.